Людина, чиє значення для становлення української мови та культури важко переоцінити.

Іван Петрович народився і майже все життя прожив у Полтаві. Навчався в духовній семінарії, після чого служив у різних канцеляріях та підробляв вчителюванням. Тоді і починає працювати над своїм головним твором - "Енеїдою".

З 1796-го по 1808-го Котляревський служить у Сіверському карабінерському полку. Приймав участь в Російсько-Турецькій війні, був нагороджений бойовими орденами. Не зважаючи на труднощі військової служби в 1798-му дописує "Енеїду". Твір став віхою в створенні української літературної мови. "Енеїда" написана живою розмовною мовою, але на базі староукраїнського письма.

Після служби у війська Котляревський повертається в Полтаву і служить наглядачем Будинку виховання дітей бідних дворян - один з типів гімназії.

В 1817-му стає директором Полтавського вільного театру. В цей же період пише свої відомі п'єси "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник", які з успіхом йшли в його театрі.

Через майже 50 років після смерті Котляревського Микола Лисенко напише музику до "Наталки Полтавки", яка стане однією з найкращих українських опер всіх часів.